ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW

worek7Nowy system gospodarki, który wprowadził obowiązkową procedurę segregacji odpadów, został stworzony w celu likwidacji nielegalnych wysypisk śmieci oraz zmniejszenia liczby śmieci przeznaczonych na składowanie. Korzyści z recyclingu są ogromne. Głównie stanowi on pożytek dla środowiska naturalnego: chroni lasy, oszczędza energię, zmniejsza emisję gazów cieplarnianych i zmniejsza ilość zużywanej wody. Segregacja przynosi jednak również zysk ekonomiczny – pozwala realnie zaoszczędzić. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, jak ważne dla ludzkości są tego rodzaju działania. Dbanie o środowisko zaczyna się bowiem w naszej głowie i już na etapie robienia zakupów w sklepie. Na zakupach można zaopatrzyć się w specjalne worki foliowe przeznaczone na różnego rodzaju odpady. Oprócz zasad rozsądnego kupowania, warto znać podstawowe zasady sortowania surowców.

Wyrzucając kartony trzeba je najpierw spłaszczyć oraz wyeliminować wszelkie plastikowe i metalowe elementy. Podobnie zachowujemy się w przypadku kartonowych opakowań – spłaszczamy je. W tym przypadku nie jest konieczne pozbywanie się plastikowych nakrętek. Puszki aluminiowe należy całkowicie opróżnić, a następnie opłukać i osuszyć. Pozbywając się szklanych butelek, zdejmijmy zakrętki i tak jak w wypadku puszek -opróżnijmy, umyjmy i wysuszmy. Jeśli na butelkach widnieją papierowe etykiety, nie musimy ich zdejmować. Mając do czynienia z plastikowymi butelkami PET, pamiętajmy aby po opróżnieniu i osuszeniu zgnieść je i zakręcić. Jeśli wyrzucamy na makulaturę terminarze zwróćmy uwagę, aby oderwać twardą okładkę i pozostawić jedynie zwykłe kartki.

ARGRA producent, worki foliowe
ul. Piękna 74 WROCŁAW
tel. 512 11 27 60

W segregacji bardzo przydają się odpowiednie worki foliowe, które umieszczamy w poszczególnych pojemnikach na śmieci. Dzięki temu łatwiej będzie opróżniać pojemniki ze śmieci i wynosić je do większych, specjalnie do tego przeznaczonych śmietników. W wielu miejscach sortowanie dzieli się jedynie na odpady suche oraz mokre. Niestety jest to niewystarczający zabieg, który wymaga kolejnych selekcji na następnym etapie. Warto więc, samodzielnie w domu, wykonywać odpowiednie zabiegi zmierzające do segregowania surowców nadających się do ponownego użycia. Warto zacząć od tych najprostszych, czyli papieru, szkła i tworzyw sztucznych.