Waluty bezpieczne i ryzykowne

Waluty bezpieczne i ryzykowne
Waluty bezpieczne i ryzykowne
http://forex-gielda.pl/

Waluty są jednym z najciekawszych w ostatnim czasie sposobów na pomnażanie swoich oszczędności. Jak jednak dzieje się w przypadku absolutnie wszystkich sposobów na inwestowanie kapitału, zawsze trzeba się liczyć z ryzykiem straty. Ryzyko na giełdzie walutowej jest czynnikiem, którym można zarządzać. Jest to możliwe dzięki inwestowaniu w jedne waluty i omijanie innych. Oczywistym będzie, że te bardziej ryzykowne waluty zazwyczaj będą dawały szanse na większe zyski, a te obarczone mniejszym ryzykiem też najczęściej oferować będą co najmniej minimalne potencjalne dochody.

Waluty ryzykowne

Jeśli interesuje nas ryzyko i nie boimy się widma strat, powinniśmy inwestować w waluty o umiarkowanej płynności. Są to waluty, których sprzedaż w jednostce czasu jest stosunkowo niewielka. Dlaczego właśnie takie waluty związane są z wysokim ryzykiem i z potencjalnie wielkimi przychodami? Jest to efektem bardzo silnego wpływu nawet stosunkowo niewielkich działań ba kurs danej waluty. Wystarczy jedna decyzja lub zmiana prawa, by nagle waluty na rynku pojawiło się proporcjonalnie dużo więcej lub dużo mniej. A właśnie proporcje mają tutaj największe znaczenie. Zwiększenie popytu o 1 miliard jednostek walutowych dla dolara jest zupełnie niezauważalne, ale zwiększenie popytu o takiej samej skali na białoruskiego rubla spowoduje już naprawdę spore zmiany. My z tych zmian możemy łatwo skorzystać. Zmiany w drugą stronę będą miały równie poważny efekt.

Waluty bezpieczne

Całkowicie bezpiecznych walut nie ma w tym sensie, że każda jest podatna na wahania. Za w miarę bezpieczne można jednak uznać te waluty, których na rynku jest bardzo dużo i które przynależą do stabilnych gospodarek. Oznacza to na dzisiaj przede wszystkim euro i dolara, ale już na przykład nie funta brytyjskiego, którego jest dużo, ale odpowiedzialna za niego gospodarka jest na dzień dzisiejszy bardzo chwiejna. Widać to na bardzo wysokiej zmienności kursu waluty, który jest bardzo rozchwiany od początku zamieszania z Brexitem. Do bezpiecznych walut nie można zaliczyć też walut krajów bardzo dużych, ale cały czas zaliczanych do tak zwanych krajów rozwijających się, takich przede wszystkim jak Indie czy Brazylia. Bardzo bezpieczne i to od wielu lat są zwłaszcza japońskie jeny.