Nastrojowe oświetlenie sypialni

Nastrojowe oświetlenie sypialni

Oświetlenie w pomieszczeniu powinno nie tylko być odpowiednio funkcjonalne, ale jednocześnie sprzyjać relaksowi i budować odpowiedni nastrój. Jest ono szczególnie ważne w sypialni, gdzie nie zawsze spędzamy czas w całkowitej ciemności.

Zabawa barwami

Kolory mają duży wpływ na nasze samopoczucie i percepcję otoczenia. Sypialnia jest miejscem niezwykle intymnym, które powinno być dla nas oazą spokoju. W tym miejscu możemy pozwolić sobie na całkowitą dowolność w aranżacji ? w tym pomieszczeniu powinniśmy czuć się maksymalnie dobrze i swobodnie. Otaczające nas barwy w silnie na nas oddziałują, więc mogą poprawić nasz komfort przebywania w naszym pomieszczeniu (lub też go obniżyć). Sypialnia jest miejscem, w którym możemy pozwolić sobie na zabawę barwą nie tylko na ścianach, ale również w oświetleniu. W ten sposób możemy również podkreślić niektóre elementy aranżacji, które odpowiednio podświetlone będą wyglądały jeszcze ciekawiej. Barwa oświetlenia powinna być dostosowana do charakteru pomieszczenia. Jeżeli w sypialni szukamy wyciszenia i relaksu, to powinniśmy wybrać ciepłe światło, o delikatnej barwie. Wpłynie to pozytywnie na nasz komfort psychiczny i pozwoli na wypoczynek. Sypialnia jest miejscem intymnym, więc możemy pokusić się na czerwone akcenty, które pobudzają. Główne światło w tej barwie może jednak na dłuższą metę męczyć, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie stojąca lampa, która spotęguje odpowiedni nastrój. W sypialni nie zaleca się natomiast stosowania żarówek, które mają bardzo chłodne barwy (zielonej, niebieskiej). Mogą one wprowadzić w nas pewniej niepokój, a pomieszczenie stanie się przez to chłodne.

Kilka źródeł światła

W sypialni powinniśmy zapewnić sobie kilka źródeł światła. Raczej nie powinniśmy rezygnować z oświetlenia głównego, które w najlepszy sposób rozjaśni pomieszczenie. Bardzo prawdopodobne, że będziemy z niego korzystać sporadycznie, jednak przyda nam się np. w czasie większych porządków. Na co dzień, a w zasadzie po nastaniu zmroku, chętniej korzystamy z oświetlenia dekoracyjnego i miejscowego. Sypialnia jest miejscem, w którym szukamy wypoczynku, a rozproszone delikatnie światło pomaga nam osiągnąć wyciszenie. Światło miejscowe przyda nam się, gdy lubimy poczytać w łóżku książkę lub przejrzeć jeszcze informacje na tablecie. Jest to optymalne rozwiązanie, jeżeli nie chcemy, aby światło przeszkadzało naszemu partnerowi.