Ciemna czy jasna fuga? Radzimy, którą wybrać

Fugi silikonowe są niezbędnym produktem wykończeniowym glazury. Stosowany w kuchniach i łazienkach a także na tarasach. Silikon jest elastycznym materiałem, wyjątowo odpornym na mróz i wilgoć. Nic dziwnego, że jest to produkt dedykowany powierzchniom stale narażonym na działanie wody: wokół wanien, kabin prysznicowych, umywalek, zlewów. Fuga silikonowa spełnia swe funkcje również w warunkach zewnętrznych. Preferowana w tym przypadku szerokość spoin to 4 mm.
Z kolei dla miłośników niebanalnych rozwiązań przydatny będzie specjalny rodzaj fugi tzw. fuga brokatowa. Jest to świetny materiał wykończeniowy, a zarazem bardzo dekoracyjny. Zalecana szerokość spoin w tym przypadku to 1 – 10 mm. Dodatkowo fuga ta zabezpiecza przed działaniem grzybów, glonów i pleśni, gwarantując piękny połysk na długie lata. Fugi brokatowe pięknie wyglądają w pomieszczeniach mieszkalnych: w kuchni, przedpokoju, łazience. Ładnie prezentują się kolory: czekoladowy, cynamonowy, karmelowy, szary, czy czarny. Na rynku dostępne sa również fugi epoksydowe do płytek podłogowych oraz ściennych. To fuga, która dobrze amortyzuje, jest wodoszczelna i odporna na zabrudzenia.
Użyj jasnego wypełniacza, gdy chcesz uzyskać nieskazitelny, świetlisty efekt (przy mozaikach idealnie wygląda biała fuga), natomiast ciemne tworzą piękne tło pod jednolite płytki. Najczęściej stosuje się je na podłogach. Fugi powinny dobrze współgrać z odcieniem kafli, wręcz podkreślać ich piękno i wzór, a nie się z nimi „gryźć”. Muszą być czymś w rodzaju spójnej ramy. Nie mogą być zbyt grube, by nie zaburzyć harmonii, ale również by nie tracić niepotrzebnie pieniędzy na zakup wypełniaczy – fug. Zasada jest taka im większe kafle tym mniejsze spoiny. Małe kafle szersze spoiny. Nigdy na odwrót.